18

Wednesday, July

Dentysta Wrocław, Kraków, Rzeszów nfz i cennik

TORBIELE JAJNIKA
 /  /  / TORBIELE JAJNIKA
TORBIELE JAJNIKA

TORBIELE JAJNIKA

TORBIELE JAJNIKA
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

Torbiele jajnika to łagodne twory wypełnione płynem, półpłynnym żelem lub płynem i zgrubiała tkanką. Znacznie częściej występują na jednym z jajników, ale zdarzają się na obu. Ich rodzaj zależy od przyczyny ich powstania, tak zwane przyczyny czynnościowe są skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, przyczyny dermoidalne tworzą się z różnych tkanek pozostałych jeszcze z życia płodowego, a z wędrujących komórek śluzówki macicy powstają cysty endometrialne. Często objawiają się w postaci zaburzeń cyklu miesiączkowego, bólem w dole brzucha w pierwszej fazie cyklu a także plamieniami między miesiączkami i po stosunku płciowym. Zwykle bada je się przez dopochwowe USG, lekarz zleca często też badanie poziomu hormonów we krwi, a jeśli ich zawartość w jakiejś części jest płynna a reszta jest konsystencji litej zleca się także badanie markerów nowotworowych we krwi.
Torbiele czynnościowe leczy się hormonalnie, a pozostałe najczęściej tylko się obserwuje, ale gdy zachodzi taka konieczność usuwa się laparoskopowo, jeśli są niewielkie i operacyjnie, jeśli są duże.

Pozostałe interesujące artykuły o medycynie:

About the author:

Related posts
Umywalka Simas Flow 115x50cm FL03, armatura łazienkowa Dornbracht, Podstawy geodezji inżynieryjnej Geodpis, Umywalka Simas Arcade 105x56cm AR874, wypożyczalnia igłofiltrów stalowych, wynajem igłofiltrów elastycznych, wynajem igłofiltrów stalowych, gabloty korkowe Paraga Centrum, salon kosmetyczny N25, Dochodzenie odszkodowań górniczych Konin, sprzątanie grobów Warszawa na powązkach cywilnych, Umywalka Simas Arcade 37x28 cm AR035